Sîmbătă, 27 Apr 2024, 04:16:14
Maranata
Welcome Guest | RSS
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
Forum » Test section » Pilde & Exemple » Pilde şi exemple
Pilde şi exemple
fratsiorData: Vineri, 12 Mar 2010, 00:14:18 | Mesaj # 31
Lieutenant
Grup: Administrators
Mesaje: 79
Premii: 0
Reputaţie: 1
Status: Offline
Două întrebări etice.

1) Cunoaşteţi o femeie gravidă, care deja are 8 copii.
Doi dintre ei - orbi, trei - surzi, unul - retardat mintal, ea însăşi este bolnavă de sifilis.
O veţi sfătui voi oare să facă avort?

Dar, înainte de a răspunde la această întrebare, vă rugăm să răspundeţi la alta.

2) Este vorba de alegerea liderului mondial şi votul dumneavoastră este - decisiv.
Pe scurt Caracteristicile candidaţilor:
a) Primul este asociat cu politicienii implicaţi în fraude, întotdeauna se consultă cu un astrolog, are două amante, fumează din pipă şi bea în fiecare zi 8-10 porţii de Martini.
b) Altul a fost alungat de două ori de la serviciu, are obiceiul de a dormi până la prânz, la Institut a fost prins consumând opium, în fiecare seară bea o sticlă de whisky.
c) Al treilea - un erou de război, vegetarian, ocazional bea bere, nu fumează, nu a fost observat în nici o relaţie matrimonială.

Pe cine îl alegeţi?
Aţi răspuns?
Atunci, iată numele celor nominalizaţi:
a) Winston Churchill
b) Franklin D. Roosevelt
a) Adolf Hitler

Acum sunteţi gata să răspundeţi la prima întrebare.

Dacă îi recomandaţi femeii să facă avort - tocmai l-aţi ucis pe Ludwig van Beethoven.


Caută binecuvântarea zilei de azi!
 
fratsiorData: Vineri, 12 Mar 2010, 02:02:59 | Mesaj # 32
Lieutenant
Grup: Administrators
Mesaje: 79
Premii: 0
Reputaţie: 1
Status: Offline
A pierde totul

Singurul om care a scăpat după un naufragiu, a fost aruncat pe o insulă pustie. El s-a rugat din răsputeri lui Dumnezeu pentru ca să fie salvat, şi în fiecare zi el privea spre orizont, dar nimeni nu-i venea în ajutor. Disperat, el şi-a construit o colibă din bucăţi ale navei pentru a se proteja de stihii şi să-şi păstreze puţinele bunuri rămase. Dar o dată, în timpul unei furtuni, el rătăcea pe insulă, în căutarea hranei, s-a întors şi a văzut coliba sa în flăcări, şi fumul se întindea spre cer. S-a întâmplat cel mai teribil lucru: el a pierdut tot ce mai avea.

Cuprins de durere şi disperare, el a exclamat: "O, Doamne, de ce?".
A doua zi de dimineaţă el s-a trezit de sunetele navei care se apropia de insulă, care venea să-l salveze.

- Dar cum aţi aflat că sunt aici? - A întrebat omul pe salvatori lui.
- Am observat focul de semnal - au răspuns ei.

P.S. Este uşor să cazi în disperare, când vine vreun dezastru. Dar nu trebuie să-ţi laşi mâinile jos, pentru că lui Dumnezeu îi pasă de tine chiar şi atunci când eşti atins de durere şi suferinţă.


Caută binecuvântarea zilei de azi!
 
fratsiorData: Sîmbătă, 13 Mar 2010, 01:15:24 | Mesaj # 33
Lieutenant
Grup: Administrators
Mesaje: 79
Premii: 0
Reputaţie: 1
Status: Offline
Dumnezeu în trup

Dumnezeu a ales să se descopere pe Sine în corpul uman.
Limba, care l-a chemat pe mort din morminte, a fost umana. Mâna care a atins leprosul, a avut murdărie sub unghii. Picioarele la care femeia a plâns erau cu bătături şi prăfuite. Şi lacrimile Lui... Oh, nu rataţi aceste lacrimi... ele au venit din aceeaşi inimă ruptă, cum a fost cândva a mea sau a ta.
Oamenii au venit la El. Dar cum veneau ei! Au venit pe timp de noapte, au încercat să se atingă de El atunci când mergea pe stradă, l-au urmat în jurul mării; Îl invitau în casele lor şi aduceau copiii la picioarele Lui. De ce? Pentru că el a refuzat să fie o icoană pusă în templu, sau un preot pe o catedră înaltă. În schimb, El a ales să fie tangibil, accesibil, Isus la care poate ajunge oricine.
Nu este nici măcar o sugestie de cineva, căruia să-i fie frică să se apropie de El. Au fost cei care au râs de El. Au fost cei care L-au invidiat. Au fost cei care nu L-au înţeles. Au fost cei care erau uimiţi de El. Dar nu a existat nici unul care să-L considere prea sfânt, prea dumnezeiesc, sau prea ceresc pentru a putea fi atins. Nu a fost nimeni care nu a vrut să se apropie de El, din cauza fricii de a fi refuzat.

Povestiri: Max Lucado


Caută binecuvântarea zilei de azi!
 
fratsiorData: Sîmbătă, 13 Mar 2010, 12:50:46 | Mesaj # 34
Lieutenant
Grup: Administrators
Mesaje: 79
Premii: 0
Reputaţie: 1
Status: Offline
Un pescar transporta pe un om cu barca. Pasagerul îl grăbea pe pescar:
- Haide, că întârzii la serviciu!
Şi atunci el a văzut că, pe de o vâslă scria "roagă-te", dar pe cealaltă - "munceşte".

- De ce? A întrebat el arătând la inscripţie.
- Pentru memorie, a răspuns pescarul. Să nu uit că trebuie să mă rog şi să muncesc.
- Ei bine, de a lucra, desigur, toţi avem nevoie, dar de a ne ruga.., omul fluturat din mână cu indiferenţă, acest lucru este opţional. Nu, nu este necesar, de ce să pierd timpul rugându-mă.

- Nu este necesar? A întrebat pescarul şi a scos din apă vâsla pe care scria "roagă-te", şi a început să vâslească cu o vâslă. Barca a început să se rotească într-un loc. Iată vedeţi cum e munca fără rugăciune? Ne rotim pe loc şi nu facem nici o mişcare înainte.
De aici reiese: ca să înoţi cu succes prin marea furtunoasă a lumii, noi trebuie să ţinem cu fermitate în mâini cele două vâsle - "Roagă-te" şi "Munceşte".


Caută binecuvântarea zilei de azi!
 
fratsiorData: Sîmbătă, 13 Mar 2010, 21:42:01 | Mesaj # 35
Lieutenant
Grup: Administrators
Mesaje: 79
Premii: 0
Reputaţie: 1
Status: Offline
Inima, Sufletul şi Mintea argumentând: Cine este mai important?
Mintea a spus: " Eu sunt mai imprtant ca toate!"

"De ce?" Au întrebat ceilalţi doi.

- Inima poate iubi, iar eu voi spune să urască --

Şi Sufletul va avea de suferit.

Inima a spus: "Eu sunt mai mare ca voi!”

"De ce?" Au întrebat ceilalţi doi.

- Când mă voi opri, Mintea nu va fi capabilă să comande,

Si Sufletul nu va fi capabil de a iubi.

Sufletul a spus: "Eu sunt mai mare ca toţi!”

"De ce?”, au întrebat ceilalţi doi.

- Când Inima nu mai bate şi moare Mintea --

Atunci nu mai sunteţi colegii mei de drum.


Caută binecuvântarea zilei de azi!
 
fratsiorData: Duminică, 14 Mar 2010, 15:45:27 | Mesaj # 36
Lieutenant
Grup: Administrators
Mesaje: 79
Premii: 0
Reputaţie: 1
Status: Offline
Două izvoare

Un băiat de aproximativ cinci-şase ani, în timp ce mergea pe jos cu părinţii săi prin pădure, a văzut un izvor curat. El a băut apă proaspătă, iar apoi - pentru a se distra – a luat o crenguţă şi a început să tulbure apa în izvor. Fundul pârâului a fost nisipos şi, prin urmare, imediat s-au ridicat la suprafaţă nisipul, frunzele căzute şi diferite resturi. Odată apa era limpede, dar acum a devenit improprie pentru consum. Copilul îşi pierdu rapid plăcerea de a se uita în pârâul cu apă murdară. El a aruncat creanga în pârâu şi a fugit la mama.
Şi undeva în munţi, un alt băiat, de asemenea, se juca în pârâul de pe munte. El de asemenea, a vrut să tulbure apa cu o crenguţă. Însă fundul pârâului a fost de piatră şi creanga s-a rupt, copilul a fugit mai departe fără să obţină ceea ce a vrut. Pârâul a rămas curat ca înainte. La fel unii oameni la exterior pot părea buni şi săritori la nevoi, ca un pârâu curat. Dar dacă încerci să tulburi o astfel de persoană, vei vedea cum de la fundul sufletului se ridică aroganţă, meschinărie şi mândrie, şi ranchiuni vechi, exact ca nămolul şi resturile din izvorul din pădure. Când omul trăieşte constant Cuvântul lui Dumnezeu şi gândeşte la lucruri statornice, atunci exemplul de smerenie al lui Hristos oţeleşte un om virtuos cu smerenie şi răbdare puternică, de care, ca trestia de o piatra, se rupe orice răutate şi ostilitate umană.


Caută binecuvântarea zilei de azi!
 
fratsiorData: Luni, 15 Mar 2010, 22:28:38 | Mesaj # 37
Lieutenant
Grup: Administrators
Mesaje: 79
Premii: 0
Reputaţie: 1
Status: Offline
Cartofii şi iertarea

Un profesor ne-a dat însărcinare ca fiecare dintre noi să aducă un sac de plastic şi o pungă сu cartofi.
Pentru fiecare persoană pe care noi în viaţă am refuzat să-o iertăm, a trebuit să alegem un cartof, să scriem pe el numele persoanei şi data şi, să-l punem în punga de plastic.
Unii din sacii noştri, după cum vă puteţi imagina, au fost destul de grei.

Apoi ne-a spus să purtăm sacul tot timpul cu noi o săptămână întreagă, în timpul nopţii să-l lăsăm lângă pat, în timp ce călătorim în maşină - pe scaunul de alături sau pe birou la locul de muncă.

Incomoditatea de a căra peste tot acest sac făcea să se înţeleagă că aceeaşi încărcătură de lucruri neiertate, numaică spirituale, întotdeauna purtăm cu noi.
In mod constant ne gandim la asta, retrăim în minte, nu le putem uita şi lăsăm aceste amintiri să fie în noi.

Fireşte cartofii în curând, a început să se strice şi a s-a acoperit cu mucoasă.
Acesta a fost un exemplu spectaculos al preţului pe care îl plătim pentru faptul că reţinem durerea şi emoţiile negative.

De multe ori ne gândim că iertarea - este un cadou pentru o altă persoană.
Desigur, e adevărat, dar numai parţial. Pentru că este, de asemenea, cel mai mare cadou pentru noi înşine!
Deci, data viitoare când vă decideţi că nu poţi ierta pe cineva, întrebaţi-vă:

"Oare sacul meu nu este şi aşa destul de greu?"


Caută binecuvântarea zilei de azi!
 
fratsiorData: Joi, 18 Mar 2010, 10:59:21 | Mesaj # 38
Lieutenant
Grup: Administrators
Mesaje: 79
Premii: 0
Reputaţie: 1
Status: Offline
Cea mai buna zi

Un student a întrebat pe profesor: "Domnule profesor, spune-mi există o zi care să fie cea mai favorabilă pentru a începe creşterea personală?"

- O zi? Profesorul a rămas surprins.
- Ei bine, poate, o zi din săptămână sau o anumită zi a lunii...
- A-ah, zi din săptămână..., profesorul a dat din cap. Da, desigur. Această zi este – Miercuri, a zis el şi s-a uitat viclean la studenţi. Studenţii şi-au luat caietele şi au început să scrie ceea ce a spus profesorul.

- Tu de ce nu scrii? A întrebat el cu asprime pe un student care şedea drept, zâmbitor, şi se uita la profesor.
- Pentru că eu ştiu ce veţi spune mai departe.
- Şi ce voi spune? Profesorul s-a încruntat, a ridicat mâna, şi studenţii au făcut linişte. Atunci studentul, care nu scria, a declarat:
- Sunt, de asemenea, Marţi, Vineri, Sâmbătă, Luni, Joi şi Duminică.
- Ai dreptate, a spus profesorul. Dar am vrut să spun prima vineri apoi marţi.

Studenţii gălăgioşi erau bucuroşi că tovarăşul lor a spus aproape totul corect. Si apoi, unul dintre ei a întrebat:
- Profesore, anume în această succesiune? Profesorul se uită la student, care aproape că a dat răspunsul corect şi i-a facut semn cu mâna:
- Răspunde!

-O singura zi este cea mai buna, a spus el. Acest zi este – ziua de azi.


Caută binecuvântarea zilei de azi!
 
fratsiorData: Vineri, 19 Mar 2010, 10:29:50 | Mesaj # 39
Lieutenant
Grup: Administrators
Mesaje: 79
Premii: 0
Reputaţie: 1
Status: Offline
Biserica lui Hristos - Trupul Său

Biserica lui Hristos este asemănată cu un corp - capul, este Hristos, iar credincioşii - "membre unul pentru altul." Nu sunt simple membre, ci unul pentru altul. Ce înseamnă acest lucru?
Cum membrele corpului nostru se ajută şi au grijă unul de altul?
Picioarele poartă tot corpul. Mâinile nu lucrează doar pentru ele însele, ci pentru întregul corp. Ochii privesc pentru a arăta drumul, iar picioarele merg pe acest drum. În cazul în care o mână duce o greutate şi oboseşte, cea de-a doua imediat vine în ajutorul ei.
Dar ce simpatie au membrele! Dacă o mână este rănită, cea de-a doua imediat o apucă şi o mângâie locul dureros, ca şi cum ar linişti-o. Ochii se uită la braţul rănit, şi încep să picure lacrimi.
De ce plângi ochiule? Doar nu te-au rănit pe tine! Iar dacă ochiului îi vine riscul unei lovituri, mâna îl acoperă îndată şi ia lovitura asupra sa. Invidie printre membrile corpului nu există.
Dacă aţi cumpărat pantofi noi pentru picioare, mâinile nu se supără, nu invidiază, nu acuză că pentru ele nu s-au cumpărat mănuşi. Mâinile ating, pipăie pantofii noi, şi se bucură, ochii strălucesc de bucurie, deşi lor nu le-au cumpărat ochelari noi.
Desigur, această comparaţie este simplistă, dar spune multe lucruri pentru noi, care suntem membri ai Trupului lui Hristos!


Caută binecuvântarea zilei de azi!
 
fratsiorData: Sîmbătă, 20 Mar 2010, 13:35:37 | Mesaj # 40
Lieutenant
Grup: Administrators
Mesaje: 79
Premii: 0
Reputaţie: 1
Status: Offline
Un om a venit la Socrate şi i-a zis:
- Ştii ce mi-a spus despre tine prietenul tău?
- Stai, l-a oprit Socrate. Te rog de la început să cerni prin trei site ceea ce ai de gând să-mi spui.
- Trei site?
- Înainte de a spune ceva, trebuie să cerni de trei ori. În primul rând, prin sita adevărului. Eşti sigur că ceea ce spui este adevărat?
- Nu! Dar aşa am auzit....
-Foarte bine. Deci nu ştii dacă e adevărat sau nu. Apoi cerne prin a doua sită – sita binelui. Vrei să spui ceva de bine despre prietenul meu?
- Nu! Dimpotrivă!
- Deci, a continuat Socrate, tu ai de gând să îmi spui despre el ceva rău, dar nici nu eşti sigur dacă acest lucru este adevărat. Hai să încercăm a treia sită – sita folosului. Este cu adevărat necesar pentru mine să aud ce vrei să-mi spui?
- Nu, acest lucru nu este necesar.
- Deci, încheie Socrate, în ceea ce vrei să spui nu este nici bunătate, nici folos, nici necesitate. Atunci pentru ce trebuie să spui?


Caută binecuvântarea zilei de azi!
 
Forum » Test section » Pilde & Exemple » Pilde şi exemple
Căutare:

Copyright MyCorp © 2024