Sîmbătă, 20 Apr 2024, 13:37:12
Maranata
Welcome Guest | RSS
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
Forum » Test section » Pilde & Exemple » Pilde şi exemple
Pilde şi exemple
fratsiorData: Luni, 01 Mar 2010, 12:06:47 | Mesaj # 21
Lieutenant
Grup: Administrators
Mesaje: 79
Premii: 0
Reputaţie: 1
Status: Offline
Există viaţă... după naştere?

Doi copii gemeni vorbind în pântecele mamei.
Unul dintre ei - credincios, şi celălalt - necredincios.
Cel necredincios: Crezi în viaţa de după naştere?
Cel credincios: Da, desigur. Toată lumea înţelege că există viaţă după naştere. Suntem aici pentru a deveni suficient de puternici şi pregătiţi pentru ceea ce ne aşteaptă mai târziu.
Copilaşul necredincios: E absurd! Nu există viaţă după naştere, nu poate fi! Îţi poţi imagina cum ar arăta o astfel de viata?
Cel credincios: Nu cunosc toate detaliile, dar cred că va fi mai multă lumină, şi probabil noi înşine vom putea merge şi mânca cu gura noastră.
Cel necredincios: Ce prostii! Este imposibil de mers pe jos şi de mâncat cu gura! Acest lucru este, în general, amuzant! Avem cordonul ombilical care ne hraneşte. Ştii, vreau să-ţi spun ceva: este imposibil să existe viaţă după naştere, pentru că viaţa noastră - cordonul ombilical - este deja prea scurtă.
Cel credincios: Eu cred că acest lucru este posibil. Totul va fi doar un pic diferit. Acest lucru poate fi imaginat.
Cel necredincios: Dar nu există nimeni care s-a întors vreodată de acolo! Viaţa se termină cu naşterea. Şi, în general, viaţa - este un mare chin în întuneric.
Cel credincios: Nu, nu! Nu ştiu cu siguranţă cum va arăta viaţa noastră după naştere, dar în orice caz, noi o vom vedea pe mama, iar ea va avea grija de noi.
Cel necredincios: Mama? Crezi în mamă? Unde este ea?
Cel credincios: Este pestetot în jurul nostru, noi suntem în ea şi datorită ei ne mişcăm şi trăim, fără ea, pur şi simplu, nu putem exista.
Cel necredincios: Prostii! Eu n-am văzut nici o mama, aşa că este evident că ea nu există.
Cel credincios: Nu pot fi de acord cu tine. Pentru că uneori, atunci când se face linişte, avem posibilitatea să auzim cum cântă, şi să simţim cum ea mângâie lumea noastră.


Caută binecuvântarea zilei de azi!
 
fratsiorData: Luni, 01 Mar 2010, 12:48:37 | Mesaj # 22
Lieutenant
Grup: Administrators
Mesaje: 79
Premii: 0
Reputaţie: 1
Status: Offline
Pilda ucenicului desperat

Un om care se îndrepta pe calea spirituală, nu era mulţumit de metodele pe care i le dădea mentorul său. El a venit la mentorul său şi i-a spus: "Folosesc aceste tehnici de zece ani, dar nu am ajuns încă la iluminare. Învaţă-mă ceva nou ce ar putea să mă facă să merg mai repede pe calea spirituală."
Învăţătorul zâmbind calm a condus ucenicul la un râu. Ucenicul era emoţionat, gândindu-se că acum va găsi o nouă "metodologie", prin care îi va fi asigurată iluminarea.
Când au ajuns pe mal învăţătorul i-a spus: "Acum vreau să te apleci deasupra apei şi să priveşti în adânc." Atunci când ucenicul a făcut ceea ce i s-a spus, mentorul a împins capul studentului cu ambele mâini, l-a scufundat în apă şi l-a ţinut acolo timp de un minut. Ucenicul a încercat să opună rezistenţă, dar mentorul îl ţinea strâns.
În cele din urmă învăţătorul a dat drumul ucenicului şi el şi-a scos capul la suprafaţă, frenetic luând aer cu gura. Nedumerit, ucenicul îl privea pe mentor cu ochi de nebun. Iar mentorul cu acelaşi zâmbet calm l-a întrebat: "La ce te gândeai acolo, sub apă?"
Ucenicul a spus ca din puşcă: "Desigur mă gândeam ca să fiu eliberat, să iau o gură de aer.”
Apoi, profesorul a întrebat: "Şi nu ai mai avut alte gânduri? Alte dorinţe? "
"Nu, a răspuns elevul. Ce dorinţa mai poate fi acolo? Doar de a fi liber, de a trăi!"
"Ei bine, a declarat mentorul, atunci când vei dori tot atât de disperat să fii iluminat şi nu vei avea nici o altă dorinţă aşa cum a fost sub apă, atunci vei fi luminat."
Din această parabolă, putem concluziona că creşterea noastră spirituală nu depinde de tehnicile folosite de noi sau de sistemele pe care le urmăm, ci de intensitatea dorinţei noastre de a scăpa de ignoranţă şi constrângeri interne.

R. Najemy


Caută binecuvântarea zilei de azi!
 
fratsiorData: Luni, 01 Mar 2010, 13:11:34 | Mesaj # 23
Lieutenant
Grup: Administrators
Mesaje: 79
Premii: 0
Reputaţie: 1
Status: Offline
Cheile înţelepciunii pentru naşterea succesului prin lectura de zi cu zi a Bibliei

Când intri în prezenţa lui Dumnezeu, slăbiciunile tale dispar.
Când înţelepciunea lui Dumnezeu intră în inima ta, deciziile tale se schimbă.
Omul nu stabileşte propriul său viitor, el îşi stabileşte obiceiurile sale, iar acestea construiesc viitorul lui.
Ceea ce faci în fiecare zi, va determina succesul sau tragedia viitoare.
Oamenii de succes fac zi de zi, ceea ce oameni fără succes fac doar uneori.
O oră în prezenţa lui Dumnezeu poate descoperi defectele fatale ale planului tău dezvoltat cu mare atenţie.
Când Cuvântul lui Dumnezeu intră în inima ta, credinţa ta în Dumnezeu creşte.
Când Cuvântul lui Dumnezeu este semănat în mintea ta, începi să pronunţi cuvintele Sale.
Când pronunţi Cuvântul lui Dumnezeu, minunile lui Dumnezeu încep să se întâmple în viaţa ta.
Ţine minte: cel mai valoros obicei din viata ta este - Lectura Zilnică a Cuvântului lui Dumnezeu!


Caută binecuvântarea zilei de azi!
 
fratsiorData: Marţi, 02 Mar 2010, 11:32:27 | Mesaj # 24
Lieutenant
Grup: Administrators
Mesaje: 79
Premii: 0
Reputaţie: 1
Status: Offline
Pilda celor doi lupi

Cândva demult un indian bătrân a deschis nepotului său adevărului vieţii:
- În fiecare om există o luptă, foarte asemănătoare cu lupta dintre doi lupi. Un lup este rău - invidie, gelozie, durere, egoism, ambiţie, minciună... Lupul al doilea este bun - pacea, iubirea, speranţa, adevărul, bunătatea, fidelitatea ...
Micul indian atins în adâncul sufletului de cuvintele bunicului său, s-a gândit câteva momente, şi apoi a întrebat:
- Şi care un lup câştigă în final?
Indianul bătrân a zâmbit şi a răspuns:
- Întotdeauna câştigă acel lup pe care îl hrăneşti.


Caută binecuvântarea zilei de azi!
 
fratsiorData: Marţi, 02 Mar 2010, 12:21:51 | Mesaj # 25
Lieutenant
Grup: Administrators
Mesaje: 79
Premii: 0
Reputaţie: 1
Status: Offline
Într-o parabolă se spune, că un om a căzut într-o groapă adâncă. Venindu-şi în fire, el a început să facă încercări să iasă din ea, dar tot ce a făcut el n-a dus la nici un rezultat. În cele din urmă, epuizat, îşi dă seama că el nu se poate salva de unul singur, ci trebuie să se bazeze pe ajutorul care poate veni doar din exterior, a început să ţipe disperat.
S-a întâmplat aşa că prin aceste locuri trecea filosoful Buddha. Bietul om îl chema în ajutor: "Buddha, dragă, salvează-mă că mor!". Ca răspuns Buddha i-a zis: "Stai în poziţia lotus şi contemplă groapa ta până atunci, când vei obţine o stare de beatitudine veşnică" - şi a mers mai departe pe drum.
Câtva timp mai târziu, pe acelaşi drum mergea Krishna, care, la cererea bietului om i-a aruncat în groapă mărgele, spunând la urmă: "Stai jos şi repetă mantrele, poate karma va fi bună cu tine, şi în viaţa viitoare te vei întruchipa într-un viermişor şi, astfel vei fi capabil să-ţi cureţi sufletul."
Tot pe acelaşi drum trecea şi profetul Mohamed, s-a uitat la omul nefericit, şi-a aruncat privirea asupra adâncimii gropii, şi a declarat: "Totul este în voia lui Allah" - şi a mers pe drumul său. Pierzând orice speranţă, bietul om s-a culcat la fundul gropii şi în linişte aştepta soarta sa.
Dintr-o dată din partea din care el nu se aştepta să primească ajutor apărut figura lui Isus Hristos. Adunând ultimele puteri, nefericitul om, ridicându-se puţin, gemu răguşit cu o voce abia auzită: "Isuse, te rog ajută-mă." Isus, având milă pe bietul om a coborât la el în groapă, i-a dat pâine şi apă, i-a vindecat rănile şi l-a ajutat să iasă din această prăpastie adâncă, apoi a ieşit şi El şi au mers amândoi pe drum, în direcţia opusă celei în care au mers marile figuri.


Caută binecuvântarea zilei de azi!
 
fratsiorData: Marţi, 02 Mar 2010, 12:39:17 | Mesaj # 26
Lieutenant
Grup: Administrators
Mesaje: 79
Premii: 0
Reputaţie: 1
Status: Offline
Ia o rază de lumină
Şi trimite-o acolo, unde este întuneric...
Ia un zâmbet
Şi dă-l persoanei
Care are nevoie de el...
Ia o lacrimă
Şi pune-o pe obrazul
Celor care nu cunosc lacrimi de condoleanţă...
Ia bunătatea,
Şi arat-o celui care nu
A învăţat să dea...
Ia credinţa
Şi împărtăşeşte-o cu cei,
Care n-o au...
Ia speranţa
Şi sprijineşte-i pe cei
Care au inceput s-o piardă...
Ia iubirea
Şi du-o la toată lumea.


Caută binecuvântarea zilei de azi!
 
fratsiorData: Joi, 04 Mar 2010, 21:04:34 | Mesaj # 27
Lieutenant
Grup: Administrators
Mesaje: 79
Premii: 0
Reputaţie: 1
Status: Offline
DIALOG

- De ce plângi?
- Mă doare.

- Te-a ofensat cineva?
- Da.

- Spune-Mi şi te vei simţi mai bine.
- Nu sunt sigură. Cred că mă poate înţelege numai cel care a trecut prin aşa ceva.
- Încearcă şi ai să vezi.

- Ei bine... Ştii cum doare atunci când nimeni nu îţi acordă atenţie? Când nimeni nu vorbeşte cu tine cu săptămânile, atunci când spui ceva şi parcă nu te aude nimeni? Când pun o întrebare, şi ca răspuns - tăcere?
- Ştiu, cu mine mulţi procedează la fel. Chiar şi acum nu toţi reacţionează la vocea Mea.

- Vreau să spun că acest lucru este atât de umilitor atunci când despre tine permanent uită. Când toţi se adună în jurul mesei, şi pe tine nici măcar nu te invită. Când îşi aduc aminte de tine doar atunci când trebuie ceva să dai, să găteşti sau să cureţi.
- Te înţeleg. De multe ori s-au purtat şi cu Mine astfel. Ei îşi amintesc de Mine doar atunci când au vreo problemă, sau vor ceva de la Mine.

- Şi totuşi, e atât de jenant, când faci un lucru bun, dar nimeni nu observă şi nu apreciază.De parcă totul aşa ar trebui să fie. Dar nu mă aştept la multe lucruri - doar câteva cuvinte de mulţumire sau cel puţin ca munca mea să fie observată.
- Sunt familiarizat cu aşa ceva. Eu, de exemplu, în fiecare zi fac ca soarele să se ridice pe cer şi ca stelele să lumineze în timpul nopţii, dar acest lucru nu este apreciat. Toate sunt percepute ca fiind de la sine.

- Ştii cât de greu este să administrezi toată gospodăria singur, fără asistenţi? Atunci alţii îşi pot permite să spună "vreau" sau "nu vreau” dar tu ai doar un singur cuvânt -" trebuie ".
- Ştiu. Pe Mine de asemenea mulţi refuză să Mă ajute.

- Şi sunt atât de obosită să aştept cuvinte calde şi iubitoare, tandreţe şi dragoste. Doar sunt şi eu femeie.
- Greşeşti dacă crezi că doar femeile au nevoie de asta...

- Sunt rănită atunci când sunt minţită, când cineva promite şi nu face, spune un lucru şi face cu totul altfel.
- Da, şi pe mine acest lucru mă doare cumplit...

- Şi te doare atunci când te gândeşti că nimeni nu are nevoie de dragostea ta. Atunci când doreşti să ţi-o exprimi prin îmbrăţişare, sărut, dar te loveşti de o piatră de "granit" îngheaţată şi o privire indiferentă când se uită la tine ca prin steclă.
- Da dragă, de multe ori m-am zdrobit de inimi reci de granit...

- Sunt atât de obosită. Sufer asta deja de un an şi jumătate. Nu mai rezist mult. Este de nesuportat...
- Dar Eu sufer asta de la început. Eu – sunt Cel Ce sunt! Cu Mine procedau aşa întotdeauna, toate popoarele, în toate timpurile.

- Da, dar n-am spus încă cel mai important lucru. Ştii cât de teribil este atunci când eşti trădat, atunci când ca răspuns la dragostea ta primeşti trădare, înşelăciune. Eşti scuipat în suflet! Dezamăgit. O durere groaznică...
- Este durere emoţională. Este mult mai greu atunci când i se alătură încă şi durerea fizică. Când te scuipă în faţă, te bat cu biciul şi cu ciomegele. Când Dragostea ta o răstignesc pe cruce şi râd, privind cum ea moare...

- Şi cum ai suferit această durere? De ce n-ai ordonat ca îndată cerul să cadă asupra lor?
- Pentru ca i-am iertat.

- De ce nu o faci acum?
- Pentru că am multă răbdare ca să aştept.

- De unde iei atâta putere ca să înduri toate acestea?
- Din Dragoste...


Caută binecuvântarea zilei de azi!
 
fratsiorData: Vineri, 05 Mar 2010, 11:49:14 | Mesaj # 28
Lieutenant
Grup: Administrators
Mesaje: 79
Premii: 0
Reputaţie: 1
Status: Offline
"Parabolă"

Era odată un băiat cu un caracter teribil. Tatăl său i-a dat un săculeţ de cuie şi ia spus să bată un cui în gard de fiecare dată când el îşi pierde răbdarea şi se ceartă cu cineva. În prima zi băiatul a bătut 37 de cuie.
În săptămânile următoare, el a încercat să se limiteze, şi numărul de cuie bătute în gard a început să scadă zi cu zi. Băiatul a constatat că a se abţine e mai bine decât a bate cuie...
În cele din urmă a venit ziua când băiatul nu a bătut în gard nici un cui. Atunci, el a mers la tatăl său şi i-a spus despre asta. Şi tatăl său i-a zis să scoată câte un cui din gard pentru fiecare zi în care el nu îşi pierde răbdarea.
Zilele mergeau una după alta, iar în cele din urmă băiatul a ajuns să spună tatălui său că el a scos toate cuiele din gard. Tatăl a adus fiul său la gard şi i-a spus: "Fiule, tu te-ai comportat bine, dar uită-te la aceste găuri în gard. Gardul nu va fi niciodată la fel ca şi înainte. Cand eşti cu cineva în ceartă şi spui lucruri care pot produce durere, îi provoci o rană ca asta celui cu care discuţi. Poţi înfinge un cuţit în om, şi apoi să-l scoţi, dar rana va rămâne..."
Morala: “Nu contează de câte ori vei cere iertare, rana va rămâne. Rana spirituală aduce tot atâta durere ca şi cea trupească. Prietenii – sunt nişte bijuterii rare, ei îţi aduc zâmbetul şi bucuria. Ei sunt gata să te asculte atunci când ai nevoie de ei. Ei te sprijinesc şi îşi deschid inima înaintea ta."


Caută binecuvântarea zilei de azi!
 
fratsiorData: Sîmbătă, 06 Mar 2010, 00:00:16 | Mesaj # 29
Lieutenant
Grup: Administrators
Mesaje: 79
Premii: 0
Reputaţie: 1
Status: Offline
Dă oamenilor mai mult decât se aşteaptă de la tine, şi fă acest lucru cu toţii.
Când spui "Te iubesc", spune-o în serios. Cand spui "Îmi pare rău", uită-te în ochii persoanei.
Nu râde de visele cuiva.
Poţi primi o mulţime de răni emoţionale, dar acesta este singurul mod de a-ţi trăi viaţa.
Nu judeca oamenii după apropiaţii lor.
Vorbeşte încet, dar gândeşte repede. Dacă ţi se pune o întrebare la care nu doreşti să răspunzi, zâmbeşte şi întreabă: "De ce vrei să ştii asta?". Ţine minte că cea mai mare dragoste şi cel mai mare succes poartă pericole foarte mari.
Când eşti învins şi pierzi o mulţime de lucruri, nu pierde lecţia.
Ţine minte această triadă: respectul de sine, respect pentru alţii, responsabilitatea pentru acţiunile sale. Nu lăsa ca o indiferenţă mică să distrugă o prietenie mare.
Zâmbeşte atunci când vorbeşti la telefon. Persoana care te sună, simte zâmbetul în vocea ta. Citeşte printre randuri.
Ţine minte: uneori a nu primi ceea ce vrei – este de asemenea un succes.


Caută binecuvântarea zilei de azi!
 
fratsiorData: Luni, 08 Mar 2010, 11:03:58 | Mesaj # 30
Lieutenant
Grup: Administrators
Mesaje: 79
Premii: 0
Reputaţie: 1
Status: Offline
Femeia a fost creată din coasta omului:
nu de la picioarele lui ca să fie călcată în picioare;
nu de la cap ca să fie mai mare,
dar de la partea laterală, ca să fie egală cu el;
sub braţ pentru a fi protejată;
aproape de inima pentru a fi iubită.

Ataşamente: 9576092.jpg (70.5 Kb)


Caută binecuvântarea zilei de azi!
 
Forum » Test section » Pilde & Exemple » Pilde şi exemple
Căutare:

Copyright MyCorp © 2024