Joi, 18 Apr 2024, 17:00:33
Maranata
Welcome Guest | RSS
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Forum » Test section » Daţi cu părerea!!!!!! » Crestinii nostri pleaca (De ce crestinii nostri sunt tentati sa plece in strainatate?)
Crestinii nostri pleaca
fratsiorData: Miercuri, 03 Sep 2014, 11:44:54 | Mesaj # 1
Lieutenant
Grup: Administrators
Mesaje: 79
Premii: 0
Reputaţie: 1
Status: Offline
In ultimele decenii fratii nostri si familii intregi de crestini, pleaca din tara (ma refer in special din Romania si Moldova), profitand de facilitatile de trecere a frontierelor instalate pentru tarile noastre.
Cinci - sase ani in urma, cand eram proaspat convertit, nu vedeam mare problema in asta.

Intr-o zi petreceam o familie mare de prieteni crestini in SUA. Cu aceasta ocazie era o slujba speciala in biserica locala cu multi oaspeti din satele vecine.
Ne fiind din acea localitate umblam facand cunostinta cu lumea adunata.
Prietenul meu care urma sa plece in State mi-a facut cunostinta cu presbiterul din satul lui de bastina. M-a prezentat ca fiind prietenul lui pocait de putina vreme (vreo doi ani).
Presbiterul (fratele Andrei) auzind ca sunt convertit de curand mi-a pus o intrebare, care mi s-a parut pe cat se poate de vaga si chiar suparatoare:
- Te-ai pocait ca sa pleci si tu in America?

M-am simtit usor jignit de intrebarea lui. "Cum poti sa te pocaiesti urmarind scopuri de castig si obtinere de comfort?", m-am intrebat eu.
De fapt, eram inca verde in cunostintele Bibliei.
Adevarat este - crestinii aveau prioritate in primirea permiselor de emigrare in SUA.
Cu putin timp mai tarziu am aflat ca, intr-adevar, multi se pocaiesc doar pentru a obtine frau liber in SUA.
Iar astazi privesc pe cei din jurul meu, oameni din biserica, apucand aproape orice oportunitate de a pleca din tara.
Destinatiile "pocaitilor" s-au prosternut intr-un spectru mult mai variat. Caile de acces in strainatate s-au liberalizat mult, nu doar in SUA, dar si in tarile europene.
ATENTIE!!!
Nu vorbesc aici despre plecari misionare in triburi, tarile musulmane, budiste etc. cu scop de evanghelizare. Aceste cazuri sunt 1 la 1000 (dupa estimarea mea).

Mai multi sunt "misionarii" care pleaca "evanghelizati" sa caute fericirea pe pamant.

Intrebarea fratelui Andrei nu mai pare deloc vaga, ci plina de sens si de adevar actual.

Cristos a spus "...In lume veti avea necazuri; dar indrazniti, eu am biruit lumea" Ioan 16:33

De fapt, noi "indraznim"!.. sa fugim de orice fel de necazuri si, "biruim" lumea... potrivindu-ne cu ei, adica urmarind aceleasi scopuri: bani, comfort, odihna, placeri, viata usoara etc., tot ce sta in contrast cu termenul "necazuri".

Iar Cristos iata ce scop ne-a recomandat sa urmam: "Căutaţi mai întâi Împărăţia lui Dumnezeu şi neprihănirea Lui, şi toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra." Matei 6:33
Hmm... e mai greu decat a obtine viza intr-o tara dezvoltata sau a traversa frontierele ilegal...

Iata-l si pe Pavel, care a calatorit prin muuulte tari, inclusiv europene:
23 ... vorbesc ca un ieşit din minţi – eu sunt şi mai mult. În osteneli, şi mai mult; în temniţe, şi mai mult; în
lovituri, fără număr; de multe ori în primejdii de moarte!
24 De cinci ori am căpătat de la iudei patruzeci de lovituri fără una;
25 de trei ori am fost bătut cu nuiele; o dată am fost împroşcat cu pietre; de trei ori s-a sfărâmat corabia cu
mine; o noapte şi o zi am fost în adâncul mării.
26 Deseori am fost în călătorii, în primejdii pe râuri, în primejdii din partea tâlharilor, în primejdii din partea celor din neamul meu, în
primejdii din partea păgânilor, în primejdii în cetăţi, în primejdii în pustiu,
în primejdii pe mare, în primejdii între fraţii mincinoşi;
27 în osteneli şi necazuri, în privegheri adesea, în foame şi sete, în posturi adesea, în frig şi lipsă de îmbrăcăminte!
28 Şi, pe lângă lucrurile de afară, în fiecare zi mă apasă grija pentru toate bisericile.
(2 Corinteni 11:23-28)


Nu stia sarmanul Pavel sa traiasca dupa regulile noastre.

Foarte sugestiva este intamplarea lui Iona, n-o scriu aici, multi o cunoastem prea bine.
Unde o fi plecand el cu corabia lepadand porunca Domnului?


Sa avem grija fratilor, sa nu ne trezim si noi in burta unui peste mare la fundul marii, la temeliile muntilor.

Ataşamente: 7945058.jpg (63.2 Kb)


Caută binecuvântarea zilei de azi!
 
fratsiorData: Luni, 15 Dec 2014, 12:07:05 | Mesaj # 2
Lieutenant
Grup: Administrators
Mesaje: 79
Premii: 0
Reputaţie: 1
Status: Offline
Comentarii nu apar!...
Inseamna ca toti cititorii sunt de acord cu mine smile

Fiti binecuvantati in cunoasterea si implinirea voii Domnului!!



Caută binecuvântarea zilei de azi!
 
Forum » Test section » Daţi cu părerea!!!!!! » Crestinii nostri pleaca (De ce crestinii nostri sunt tentati sa plece in strainatate?)
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare:

Copyright MyCorp © 2024